Upozornenie

Tento web sa Vám pravdepodobne nebude zobrazovať správne. Nový dizajn kníhkupectva alter ego využíva najmodernejšie technológie, ktoré nie sú podporované v starších verziách internetových prehliadačov.
Aktualizujte si, prosím, Váš internetový prehliadač!

×
Ako na dokonalý trávnik

Ako na dokonalý trávnik

Krásny bohatý trávnik vytvára nie len estetickú zložku Vašej záhrady, vie Vám dopriať úplny pokoj a pohodu pre Vašu dušu. Kráčať bosými nohami po hustej tráve, alebo sa do nej ponoriť celý, toto Vám prinesie skutočne príjemný pocit po namáhavom dni v práci. Taktiež zobudiť sa počas krásnych letných dní a vypiť si na trávniku svoju šálku kávy so slnečnými lúčami v tvári, to Vám dodá veľa energie na celý deň. 
Tak poďme si spoločne vytvoriť takýto trávnik.
Príprava pôdy:
V prvom rade je dôležité vybrať správne obdobie na sejbu trávnika. Trávnik by sa mal siať v období, keď nie je veľmi horúco a čsto prší. To znamená, ideálne sú mesiace Apríl, Máj alebo Jún. Ak ste to nestihli pred letom, nič sa nedej. Taktiež môžete siať od koniec Augusta do konca Septembra.
Jednou z prvých vecí, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť, je ako zabrániť krtom zničiť Vám trávnik. Našim riešením je položenie siete Avinet pod trávu. Táto sieť zabráni krtom vyhrabať sa až na povrch trávnika vďaka čomu nevzniknú na Vašom krásnom krávniku krtince. Ako položiť sieť Avinet pod trávnik nájdete v ďalšom blogu.
Na začiatok potrebujete pôdu prekypriť a to približne do hĺbky 10cm napríklad rýľom. Následne pôdu vyrovnáme hrabľami a vyrovnáme valcom. 
Sejba trávnika:
Na siatie si treba vybrať deň, kedy nefúka vietor a pôda je suchá. Osivo si rozdeľte na 2 časti nakoľko bude treba semená rozhadzovať na 2krát a to krížom cez seba. Semená vysievame v množstve 25-50g/m2. Vysiate semeno môžete buď zasypať tenkou vrstvou zeminy, alebo zasekať ho hrabľami. Takto vysiatu pôdu znovu spevníme valcom. Treba dbať na to, aby pôda bola po zasiatí bola stále primerane vlhká. Polievať ju odporúčame buď so zavlažovačom, alebo s pomocou rozstrekovača, no pri ňom treba dávať pozor, aby prúd vody nebol silný (ideálne púšťať prúd vody smerom nahor, aby sa voda rozstrekla rovnomerne). 
Polievanie trávnika: 
Pri trávniku treba dávať pozor na horúce dni. Trávnik musí byť pravidelne zavlažovaný, aby pôda nebola moc zoschnutá. Najideálnejšie pre trávnik sú výdatné dážde, no aj my sa vieme postarať o to, aby bol trávnik dostatočne a dobre zavlažený. Polievame ho jednorazovými dávkami vody 10-15mm. Na jar a jeseň stačí polievať trávu približne 2x do týždňa, počas leta môžete aj každý druhý prípadne každý deň. Najlepší čas na polievanie je počas rána. 
Kosenie trávnika:
Ak chcete mať skutočne hustý trávnik, bude si to vyžadovať časté kosenie. Hneď, ako trávnik bude mať výšku 8-10cm, treba ho pokosiť. Dbajte na to, aby bola kosačka dosť ostrá a trávu skosila, nie lámala alebo trhala. Kosiť budete pravdepodobne musieť v intervaloch 1x za týždeň na jar a 1x za 2 týždne počas leta a jesene. Najlepšia výška trávy po kosení je 2-3cm. Pred zimou treba nechať trávu narásť na približne 5cm a takúto ju nechať prezimovať.
Hnojenie trávnika:
Trávnik potrebuje dostatok živýn a tie mu viete poskytnúť správnym hnojením. Trávu bude treba hnojiť približne 3x a ideálne s dusíkatými hnojivami v hustote 20-30g/m2. Posledné hnojenie by malo prebehnúť začiatkom Septembra. Hnojiť trávnik treba vždy pred dážďom, alebo pred polievaním, aby sa rozpustilo do zeminy a bolo tak obohatené o všetky potrebné zložky. 
Vertikutácia:
Vertikutovanie, alebo jednoducho povedané prevzdušnenie trávnika, je ďalší krok k dokonalému trávniku. Vďaka vvertikutovaniu posilníte korene trávy, do pôdy sa dostane viac živín, slnka a vlahy. Dokonca vďaka vertikutovaniu zbavíte trávnik zoschnutej trávy a všetkého, čo tam nepatrí. Prvé vertikutovanie treba urobiť na jar (Marec-Apríl), no predtým treba trávu aspoň 1x pokosiť. Pôda musí byť pred vertikutáciou suchá. Druhú vertikutáciu robíme na jeseň (September-Október). Znovu treba trávnik pokosiť a pôdu nechať poriadne uschnúť. Počas leta nevertikutujeme nožom, trávnik môžeme jedine prečesávať s vertikutačnými pružinami. 
Pôdu vertikulujeme krížom a do hĺbky 2-4mm. 
Created by run.skHore